O mnie

Autoportret w technice gumy chromianowej

 

NAZYWAM SIĘ AGATA PAŁYS-SUCHORAB

Od kilkunastu lat zajmuję się fotografią. Od dziecka fotografia pociągała mnie, by w końcu zawładnąć moim życiem. Na początku traktowałam ją jako hobby lecz później poszerzając swoją wiedzę i doskonaląc umiejętności przeszłam kolejne stopnie zaawansowania, by móc teraz powiedzieć, że jestem profesjonalistą. Nadal jednak jest ona moją największą pasją i niezmiennie mnie zaskakuje swoją różnorodnością i możliwościami a poznawanie jej chyba nigdy mnie nie znudzi.

Droga do zostania fotografem nie była jednak taka prosta. Najpierw ukończyłam Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Rolniczy) w Krakowie na Wydziale Ogrodniczym i dzięki temu jestem mgr inż. ogrodnictwa. W tym samym roku kupiłam swój pierwszy aparat Zenith. Zaczęłam pracę zgodnie z wykształceniem w firmie „Polan” jako hodowca roślin (taką mam specjalizację „hodowla i genetyka roślin”) spędzając czas na polach, najczęściej wśród kapusty. Tu aparat też się przydawał. Jeszcze nieudolnie ale robiłam dokumentację fotograficzną odmian, na swój użytek. Potem urodził się mój syn, poszłam na urlop wychowawczy. Opiekując się dzieckiem „pstrykałam” mu oczywiście mnóstwo zdjęć jak to każda mama, ale dla odpoczynku, popołudniami chodziłam na zajęcia fotograficzne. Wtedy obrałam kierunek na fotografię i… na pola kapusty już nie wróciłam.

W latach 2002-2004 studiowałam w Europejskiej Akademii Fotografii, uczęszczając tam także na dodatkowe zajęcia z fotografii szlachetnej i innych technik fotograficznych, prowadzonych przez Georgię Krawiec.

W tym czasie z grupą znajomych adeptów fotografii założyliśmy twórczą fotograficzną Grupę 7. Mieliśmy w dorobku kilka wspólnych wystaw i innych działań np. wydaliśmy kalendarze z krakowskimi zdjęciami.

Od 2005 roku przez półtora roku pracowałam jako fotograf w kosmetycznej firmie INGLOT w Przemyślu. W tym momencie rozpoczęła się moja przygoda z fotografią studyjną. Wykonywałam zdjęcia, które wykorzystywane były w materiałach firmy a zwłaszcza do wystroju salonów firmowych w całym kraju.

W latach 2008-2014 pracowałam w Studio Opakowań ART-PACK w Krakowie. Moim zadaniem było fotografowanie wszelkich elementów potrzebnych do projektów opakowań. Praca była samodzielna ale wymagała twórczego podejścia i dobrej współpracy z zespołem (koordynator, graficy). Przed moim obiektywem znaleźli się przeróżni „modele”: od odkurzaczy, przez warzywa, owoce, mięsa, naczynia, herbaty i wiele innych przeróżnych rzeczy aż po ludzi. Do moich obowiązków należała również organizacja sesji (zakup i zgromadzenie wszystkich potrzebnych elementów) oraz przygotowanie (zrobienie) np. lasagne,  placka z galaretką, czy grillowanie mięsa itp. W razie konieczności wykonanie innych elementów np. miseczki z masy papierowej. Odpowiedzialna byłam również za stylizację jedzenia czy innych aranżowanych zdjęć. Był to okres bardzo urozmaiconej pracy, gdzie mogłam wykorzystać wiele swoich umiejętności nie tylko fotograficznych np. kulinarne i plastyczne.

W międzyczasie oprócz pracy zawodowej wykonywałam zdjęcia w wielu innych sytuacjach. Przez 8 lat współpracowałam ze szkołą muzyczną dokumentując koncerty i konkursy oraz z czasopismami „Droga”, „Kwiaty”, „Kwiaciarnia itd.” Moje wykształcenie ogrodnicze bardzo przydało się w tych ostatnich, gdzie znalazły się także moje teksty. Fotografowałam także śluby, chrzciny, komunie i wiele innych uroczystości, wykonywałam również portrety.

Chętnie poszerzam swoją wiedzę na różnych kursach i warsztatach. Także, a może przede wszystkim, w zgodzie ze swoim stylem i fotograficznymi zainteresowaniami, samodzielnie poznaję i praktykuję kolejne techniki szlachetne – kalotypia (papier solny), cyjanotypia, anthotypia, guma chromianowa. Obecnie pracuję nad opanowaniem kolejnej techniki szlachetnej, która nazywa się pigment.

Cały czas realizuję swoje projekty artystyczne. Mam wiele różnych twórczych pomysłów. Mam nadzieję, że uda mi się je wszystkie zrealizować.

 

W ramach działalności fotograficznej i artystycznej:

Brałam udział w wielu konkursach fotograficznych, w których miałam następujące osiągnięcia:

- Nagroda główna: „Skarby Małopolski” 2002

- Wyróżnienia :

   „Dobra wiadomość w fotografii” – konkurs Fundacji Salon 101 – 2003;

   IV Ogólnopolski Konkurs Fot. „Wszystkie Dzieci Świata” Pacanów 2012;

   „Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu” – Kraków 2013;

- Udział w wystawach pokonkursowych”:

  „Skarby Małopolski”  2001;

  „Portret miasta” – Kraków 2001, 2002;

  „Biennale – zabytki” – Zamość 2002;

  „Złota Muszla” – Koszalin 2002;

   „Female Life” konkurs firmy Schering 2002;

   „Portret” – Trzcianka 2002;

   „Kochać człowieka” – Oświęcim 2003.

WYSTAWY ZBIOROWE

  – Wystawy Grupy SIEDEM:

„Mgnienia” – 11.2002 – ( w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie);

„Lwów – spojrzenia” – 02.2003.;

„Spotkania”  – 04.2003. (w ramach Dekady Fotografii Krakowskiej);

„Zagubienia” – 10.2003 (Miesiąc Fotografii);

„Poza snem” – 04.2004  (Dekada Fotografii Krakowskiej).

- inne:

„Szukając Venus” – UEK 2009.

WYSTAWY INDYWIDUALNE:

- „Autoportrety roślin” – Anthotypie  (Autoportret rośliny czyli zdjęcie rośliny jako odbitka było  

  wykonane techniką anthotypii  na bazie soku z części tej rośliny) – Ogród Botaniczny

  (w ramach Święta Ogrodów) – 2012

- „Kobiety z pasją” – portrety w technice gumy chromianowej. Cykl portretów koleżanek z Klubu Florystycznego, do którego należę od 2005r. – (wystawa w czasie I Małopolskiego Kongresu Kobiet) – 2014.

 

Nie tylko fotograf…

Oprócz fotografii mam też wiele innych zainteresowań, które chętnie wykorzystuję w swojej fotograficznej pracy, są inspiracją, dopełnieniem czy pomocą w realizacji celów.

Szczególnie interesują mnie umiejętności manualne, plastyczne i związane z innym twórczym działaniem. Znam wiele technik i wykonuję w nich prace np. szyję, haftuję, filcuję na zimno, scrapbooking, lepię z masy papierowej, wykorzystuję drut, koraliki, rośliny itp. Łączę różne techniki w zależności od tematu, sytuacji czy potrzeby. Lubię gotować i piec. Uważam, że jest to bardzo twórcze zajęcie, dające niezwykłe możliwości improwizacji i rozwoju. Dania i wypieki potrafię odpowiednio wykończyć i udekorować, co również przydaje się w pracy fotografa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *