Moje Atelier

logo-jpg

ATELIER XIX-XXI… to miejsce, gdzie współczesna fotografia cyfrowa XXI wieku spotyka się z fotografią XIX wieczną.

Zdjęcie można przecież wykonać na tak wiele sposobów, o których często nie wiemy lub zapomnieliśmy. Fotografia to „rysowanie światłem” na każdym materiale, który reaguje na światło i umożliwia otrzymanie trwałego obrazu. W czasach, gdy cyfrowe fotki możemy pstryknąć w każdej chwili i w prawie nieskończonych ilościach telefonem, tabletem czy aparatem, rzadko pamiętamy o ich istnieniu.

 Ja zapraszam do świata, gdzie fotografia jest spotkaniem, opowieścią i obrazem. Gdzie jest najważniejsza. Jest fragmentem pamięci, ważnym wycinkiem czasu, obrazem, który już w momencie uruchomienia migawki, przeszedł na stronę przeszłości i wspomnień. Zapis fotograficzny jest zawsze na początku „półproduktem” zarejestrowanym przez aparat (i nie tylko) a potem można z nim zrobić tak wiele. Zdjęcie tak naprawdę to jest to co możemy wziąć do ręki, włożyć do albumu czy powiesić na ścianie. Materialny obraz, który może oczywiście powstać jako odbitka cyfrowa. Ale także czarno-biała analogowa czy zdjęcie uzyskane w jednej z wielu technik szlachetnych i historycznych: może być cyjanotypią, gumą chromianową, anthotypią, odbitką na papierze solnym itd. Tak wiele sposobów na fotografię „odkryto” w jej historii. Aby stworzyć takie zdjęcie trzeba poświęcić trochę czasu, nieraz całkiem sporo, mieć wiedzę, pomysł a także czasem „pobawić się” w artystę. Ale wtedy otrzymać można niepowtarzalne zdjęcia, jedyne w swoim rodzaju, warte wysiłku, który włożył w jego stworzenie fotograf: od momentu sesji będącej spotkaniem, przez proces technicznej obróbki połączony z interpretacją i nadaniem odbitce ostatecznego, jedynego w swoim rodzaju wyglądu.

Chciałabym aby moje Atelier XIX-XXI było takim miejscem, gdzie fotografia żyje swoim życiem pamiętając swoje początki, swoją historię ale także podążając za postępem, który ją tak upowszechnił w XXI wieku.

Fotografią zajmuję się od kilkunastu lat ale od dziecka była dla mnie czymś niezwykłym. Pamiętam wizyty w zakładzie fotograficznym, gdzie na ścianach wisiały zdjęcia, twarze wielu ludzi patrzyły na mnie w skupieniu, z uśmiechem, w zadumie… I wiedziałam, że ja także zaraz stanę przed obiektywem i będę przez chwilę najważniejsza dla człowieka stojącego po drugiej stronie aparatu, który bez pośpiechu, z dbałością o każdy szczegół uwieczni mnie, zapisze mój obraz dla przyszłości.

Jak każdy zaczynałam od fotografowania wszystkiego. Z czasem zdałam sobie jednak sprawę, że nie potrzebuję dalekich podróży i plenerów, bo tematy, które mnie interesują mam na wyciągnięcie ręki. Człowiek i jego życie, rodzina, łączące ludzi uczucia, praca a nawet codzienność potrafią być tematem niezwykłym i niekończącą się inspiracją. Każdy z nas jest inny, ma swoją przeżycia, pasje czy marzenia. Trzeba tylko na chwilę się zatrzymać, posłuchać, popatrzeć i…zobaczyć.

Po wielu latach nauki, planów, marzeń i pracy stworzyłam swoje studio fotografii portretowej i rodzinnej w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Zapraszam przed swój obiektyw każdego i w każdym wieku, od noworodka po pradziadka. Na sesje i zdjęcia we wszystkich okolicznościach życia, które chcecie utrwalić: narzeczeństwo, ślub, oczekiwanie na dziecko, chrzest czy wspólna rodzinna fotografia. Chętnie pracuję poza studiem, w domu u klienta czy w plenerze, co umożliwia twórcze podejście do każdej sesji.

Ponieważ mamy XXI wiek, fotografuję aparatem cyfrowym. Natomiast na życzenie klienta lub we własnych poczynaniach twórczych, wykonuję zdjęcia w technikach szlachetnych, historycznych czy aparatem wielkoformatowym, co jest dla mnie możliwością zrobienia czegoś niepowtarzalnego, „dotknięcia” fotografii i artystycznej realizacji. Jednak zawsze, bez względu na techniczne aspekty, najważniejszy jest człowiek stojący przed moim obiektywem, jego osobowość i uczucia oraz fotografia, która ma być efektem naszego spotkania.

Człowiek i fotografia – niezwykłe spotkanie w ATELIER XIX-XXI

 Strona mojego studio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *